Staff Team

Senior Teaching Staff

  • Mr Andrew Rudkin Headmaster, Deputy DSL | BEd (Hons) University of Reading
  • Mrs Nicola Price Deputy Head, DSL, Year 5 Form Teacher, Head of Humanities | BSc (Hons), PGCE
  • Miss Victoria Tutcher Head of Early Years, Deputy DSL, Kindergarten Teacher | BEd (Hons) with QTS
  • Mrs Gina Thomson Director of Studies, Year 3 Class Teacher | BA (Hons), PGCE

Academic Staff

  • Mrs Jessica Thorley Year 1 Class Teacher, Head of RE, Library | BSc (Hons) PGCE
  • Miss Aneta Jezierska Year 2 Class Teacher | BEd with QTS, ESOL Level 5
  • Mrs Gina Thomson Year 3 Class Teacher, Director of Studies | BA (Hons), PGCE
  • Mr John Manser Year 4 Form Teacher, Head of Science, Technology and IT | BA (Hons) with QTS
  • Mrs Nicola Price Year 5 Form Teacher, Deputy Head, DSL, Head of Humanities | BSc (Hons), PGCE
  • Mr Christopher Richardson Year 6 Form Teacher, Head of English | BA PGCE
  • Miss Marie Ash Head of Learning Support | BA(Hons) with QTS, MA, NVQ Level 3 Supporting Dyslexia
  • Mrs Loretta Draper Head of Art & Drama, General Subjects Teacher | BSc (Hons), PGCE, MA (Ed)
  • Mrs Alison Friend Head of French | Cert Ed.
  • Mrs Suzanne Rudkin Head of Mathematics | BEd (Hons)
  • Miss Katy Bovington Teacher in Training | BA (Hons) Early Years Childhood Studies

Little Lyndhurst – Early Years

  • Miss Victoria Tutcher  Kindergarten Teacher, Head of Early Years, Deputy DSL, | BEd (Hons) with QTS
  • Miss Alison Doig Reception Class Teacher, Deputy Head of Early Years | BA (Hons), PGCE, MA (Professional Studies in Education – Early Years)
  • Mrs Lianne Giltrap Kindergarten Practitioner | BA (Special Hons), PGCE
  • Mrs Dharshini Mayuran Reception Classroom Assistant | NVQ Level 3
  • Miss Loridana Totolan (Miss Lori) Kindergarten Practitioner, HTLA Level 4

PE & Games Staff

  • Miss Sharni Stocker-Jones Head of Games and PE | BSc (Hons), iPGCE
  • Mr John Manser Year 4 Form Teacher, Head of Science, Technology and IT | BA (Hons) with QTS
  • Miss Katy Bovington Teacher in Training | BA (Hons) Early Years Childhood Studies

Music Staff

  • Miss Alexandra Moore Head of Music | BMus (Hons), DipABRSM
  • Mr Stacey Dawson Instrumental Teacher | GLCM LLCM (TD)

Swimming Staff

  • Miss Sharni Stocker-Jones Head of Games and PE | BSc (Hons), iPGCE
  • Mrs Fiona Edwards Swimming Teacher | ASA Level 1&2 Teaching Aquatics, NRSTC, CPD in Starts & Turns
  • Mrs Caroline Fowler Swimming Teacher | ASA Level 1 & 2 Teaching Aquatics, ASA Adult & Child Certificate, CPD Teaching Swimming to Disabled Children, NVQ Level 2 in Sport, NRSTC
  • Mrs Kelly Morgan-Pugh Swimming Teacher | ASA Level 1&2 Teaching Aquatics, B Sc – Sports Science, Coaching Disabled Children Level 2, NRSTC

Ballet

  • Miss Emma Sewell ARAD (Advanced Royal Academy of Dance) RAD Reg

Classroom Assistants

  • Mrs Sally Jones Learning Support Assistant | HLTA Level 4
  • Miss Lisa Dodds Year 1 Classroom Assistant
  • Mrs Rosie Norris Learning Support Assistant | BA (Hons)

Support Staff

  • Mrs Lesley McCready School Business Manager
  • Mrs Kris Lawrence School Secretary

After School Care

  • Miss Ellie Bollons CACHE Level 3 Diploma in Childcare and Education
  • Miss Loridana Totolan (Miss Lori) Kindergarten Practitioner, HTLA Level 4

Catering Staff

  • Mrs Linda Pearson Head Chef
  • Mrs Janice Bartrop Kitchen Assistant
  • Mr Tom Watson Kitchen Assistant

Maintenance

  • Mr Steve Day Maintenance Supervisor