The Staff

Headmaster

Mr Andrew Rudkin BEd (Hons) University of Reading

Deputy Head, DCPO, Head of Humanities

Mrs Nicola Price BSc (Hons), PGCE

Trustees & Governors

Mrs M Sugden Trustee

Mrs J Sugden Trustee

Mr P McCready Chair of Governors

Dr A Innes Governor

Mrs C Papavergos Governor

Senior Staff

Mr Andrew Rudkin Headmaster | BEd (Hons) University of Reading

Mrs Nicola Price Deputy Head, DCPO, Head of Humanities | BSc (Hons), PGCE

Mrs Barbara March-Jones Head of Early Years, Deputy DCPO | BA, PGCE

Mrs Caroline Bavin Year 2 Form Teacher, Head of Lower School | Cert Ed, Dip SpLD

Mr Andrew Friend Year 4 Form Teacher, Head of Upper School, Head of Boys’ Games, Head of Design Technology & ICT, Swimming Assistant | BSc (Hons), PGCE, NRSTC

Academic Staff

Mrs Jessica Thorley Year 1 Form Teacher, Head of RE, Library | BSc (Hons) PGCE

Mrs Nicola Price Deputy Head, DCPO, Head of Humanities | BSc (Hons), PGCE

Mrs Loretta Draper Year 3 Form Teacher, Head of Art & Drama | BSc (Hons), PGCE, MA (Ed)

Mrs Caroline Bavin Year 2 Form Teacher, Head of Lower School | Cert Ed, Dip SpLD

Mrs Suzanne Rudkin Year 5 Form Teacher, Head of Mathematics | BEd (Hons)

Mr Christopher Richardson Year 6 Form Teacher, Head of English | BA PGCE

Mrs Sarah Currie Head of Science | BSc (Hons), iPGCE

Mrs Alison Friend Head of French | Cert Ed.

Mr Andrew Friend Year 4 Form Teacher, Head of Upper School, Head of Boys’ Games, Head of Design Technology & ICT, Swimming Assistant | BSc (Hons), PGCE, NRSTC

Mrs Jane Tanner Special Educational Needs Co-ordinator | Cert Ed, Dip SpLD, Dip TEFL

Little Lyndhurst

Mrs Barbara March-Jones Head of Early Years, Deputy DCPO | BA, PGCE

Miss Vicky Tutcher Reception Form Teacher | BEd (Hons) with QTS

Mrs Liz Wilson Reception Classroom Assistant

Mrs Lianne Giltrap Kindergarten Classroom Assistant | BA (Special Hons), PGCE

Mrs Charlotta Lovell Early Years Classroom Assistant | BA (Hons) Childcare and Education

PE & Games Staff

Mrs Jean Penfold Head of PE & Girls’ Games | Cert Ed, Diploma in Sports Psychology, National Rescue Award for Swimming

Mr Andrew Friend Year 4 Form Teacher, Head of Upper School, Head of Boys’ Games, Head of Design Technology & ICT, Swimming Assistant | BSc (Hons), PGCE, NRSTC

Music Staff

Mrs Denny Davies Head of Music | BEd, Dip ABRSM

Mr Matthew Fairman Voice, Violin, Piano | ARCM Viola, Violin (Licentiate), Violin Performing & Training

Mr Stacey Dawson Wind instruments | GLCM LLCM (TD)

Swimming Staff

Mrs Jean Penfold Head of PE & Girls’ Games | Cert Ed, Diploma in Sports Psychology, National Rescue Award for Swimming

Mrs Fiona Edwards Swimming Teacher | ASA Level 1&2 Teaching Aquatics, NRSTC, CPD in Starts & Turns

Mrs Caroline Fowler Swimming Teacher | ASA Level 1 & 2 Teaching Aquatics, ASA Adult & Child Certificate, CPD Teaching Swimming to Disabled Children, NVQ Level 2 in Sport, NRSTC

Mrs Kelly Morgan-Pugh Swimming Teacher | ASA Level 1&2 Teaching Aquatics, B Sc - Sports Science, Coaching Disabled Children Level 2, NRSTC

Mr Andrew Friend Year 4 Form Teacher, Head of Upper School, Head of Boys’ Games, Head of Design Technology & ICT, Swimming Assistant | BSc (Hons), PGCE, NRSTC

Ballet

Miss Emma Sewell ARAD (Advanced Royal Academy of Dance) RAD Reg

Classroom Assistants

Mrs Sally Jones Learning Support Assistant | HLTA Level 4

Miss Katie Bovington Learning Support Assistant | BA (Hons) Early Years Childhood Studies

Miss Lisa Dodds

Office & Administration Staff

Mrs Lesley McCready School Business Manager

Mrs Joanne Deller School Administrator

Mrs Kris Lawrence School Scecretary

Mrs Sue Baker Receptionist

After School Care

Miss Loredana Totolan (Miss Lori)

Miss Ellie Bollons CACHE Level 3 Diploma in Childcare and Education

Catering Staff

Mrs Linda Pearson Head Chef

Mrs Janice Bartrop Kitchen Assistant

Miss Sophie Wallis Kitchen Assistant

Maintenance

Mr Steve Day Maintenance Supervisor